Commonwealth Games Results – Day 6

//Commonwealth Games Results – Day 6

Commonwealth Games Results – Day 6

2018 Commonwealth Games bowls competition at Broadbeach Bowls Club, Queensland, Australia

Day 6:

Women’s pairs:

Sec. A: Rd.2: South Africa (Nici Neal, Colleen Piketh) bt Northern Ireland (Catherine Beattie, Sandra Bailie) 20-12, India (Lovely Choubey, Ruparani Tirkey) bt Jersey (Rachel Macdonald, Chris Grimes) 22-12. Rd.3: Wales (Laura Daniels, Jess Sims) bt Jersey 22-14, Northern Ireland bt India 15-14.

Current standings: South Africa 6 points +25 shots, India 6 +13, Wales 3 +4, Northern Ireland 3 -7, Jersey 0 -35.

Sec. B: Rd.2: Fiji (Doreen O’Connor, Sheral Mar) bt Tonga (Caroline Dubois, Maili Kioa) 21-11, Norfolk Island (Shae Wilson, Carmen Anderson) bt Canada (Leanne Chinery, Kelly McKerihen) 14-12. Rd.3: New Zealand (Val Smith, Jo Edwards) bt Tonga 29-6, Canada bt Fiji 21-8.

Current standings: New Zealand 6 points +24 shots, Norfolk Island 6 +13, Canada 3 +12, Fiji 3 -14, Tonga 0 -44.

Sec. C: Rd.2: Malaysia (Emma Firyana Saroji, Siti Zalina Ahmad) bt Cook Islands (Nooroa Mataio, Emily Jim) 33-6, Brunei Darussalam (Suhana Daud, Ajijah Muntol) bt Botswana (Lephai Modutlwa, Nelly Senna) 19-17. Rd.3: Scotland (Lesley Doig, Claire Johnston) bt Brunei Darussalam 32-9, Botswana bt Cook Islands 29-16.

Current standings: Malaysia 6 points +45 shots, Scotland 6 +39, Botswana 3 -5, Brunei Darussalam 3 -39, Cook Islands 0 -40.

Sec. D: Rd.2: England (Sophie Tolchard, Natalie Chestney) bt Malta (Rebecca Rixon, Connie Rixon) 23-10, Zambia (Eddah Mpezeni, Foster Banda) bt Papua New Guinea (Rebecca Walo, Catherine Wimp) 18-13, Australia (Kelsey Cottrell, Karen Murphy) bt Niue (Cath Papani, Pauline Blumsky) 35-11. Rd.3: England bt Zambia 30-5, Australia bt Malta 18-14, Papua New Guinea bt Niue 21-8.

Current standings: Australia 9 points +47 shots, England 9 +40, Papua New Guinea 3 +6, Malta 3 +3, Zambia 3 -39, Niue 0 -40.

Men’s singles:

Sec. A: Rd.3: Andrew Newell (Jamaica) bt Rob Paxton (England) 21-16, Shannon McIlroy (New Zealand) bt Kimwaki Kimani (Kenya) 21-10, Krishna Xalxo (India) bt Arun Kumar (Fiji) 21-11. Rd.4: Newell bt Xalxo 21-18, Paxton bt McIlroy 21-18, Kumar bt Kimani 21-5.

Current standings: McIlroy 9 points +35 shots, Paxton 9 +8, Xalxo 6 +14, Newell 6 -32, Kumar 3 -8, Kimani 3 -17.

Sec. B: Rd.3: Ryan Bester (Canada) bt Matu Bazo (Papua New Guinea) 21-13, Gary Kelly (Northern Ireland) bt John Gaborutwe (Botswana) 21-13, Malcolm de Sousa (Jersey) bt Clive McGreal (Isle of Man) 21-8. Rd.4: Bester bt De Sousa 21-20, Kelly bt McGreal 21-7, Bazo bt Gaborutwe 21-18.

Current standings: Kelly 12 points +40 shots, Bester 12 +39, de Sousa 6 +26, Bazo 6 -19, Gaborutwe 0 -43, McGreal 0 -43.

Sec. C: Rd.3: Darren Burnett (Scotland) bt Todd Priaulx (Guernsey) 21-13, Soufi Rusli (Malaysia) bt Dalton Tagelagi (Niue) 21-5, Rahman Omar (Brunei Darussalam) bt Edward Bell (Samoa) 21-12. Rd.4: Rusli bt Bell 21-12, Burnett bt Omar 21-8, Priaulx bt Tagelagi 21-7. Rd.5: Burnett bt Rusli 21-19, Priaulx bt Omar 21-20, Bell bt Tagelagi 21-15.

Final standings: Burnett 15 points +60 shots, Rusli 12 +41, Priaulx 9 +15, Omar 6 -6, Bell 3 -49, Tagelagi 0 -61.

Sec. D: Rd.3: Aaron Wilson (Australia) bt Phil Jones (Norfolk Island) 21-18, Dan Salmon (Wales) bt Brendan Aquilina (Malta) 21-18, Pierre Breitenbach (South Africa) bt Taiki Paniani (Cook Islands) 21-19. Rd.4: Salmon bt Paniani 21-17, Wilson bt Breitenbach 21-6, Aquilina bt Jones 21-15. Rd.5: Breitenbach bt Jones 21-13, Wilson bt Salmon 21-16, Aquilina bt Paniani 21-17.

Final standings: Wilson 15 points +42 shots, Breitenbach 12 +5, Salmon 9 +4, Aquilina 6 -1, Jones 3 -9, Paniani 0 -41.

Men’s fours:

Sec. A: Rd.2: Wales (Ross Owen, Stephen Harris, Marc Wyatt, Jon Tomlinson) bt Canada (Ryan Stadnyk, Chris Stadnyk, Greg Wilson, Cameron Lefresne) 23-10, Papua New Guinea (Manu Walo, Gabriel Tika, Fred Koesan, Polin Pomaleu) drew Cook Islands (Aidan Zittersteijn, Adoni Wichman-Rairoa, Munokokura Pita, Lawrence Paniani) 14-14.

Current standings: Wales 6 points +16 shots, New Zealand 3 +17, Papua New Guinea 1 -3, Cook Islands 1 -17, Canada 0 -13.

Sec. B: Rd.2: South Africa (Rudi Jacobs, Morgan Muvhango,Jason Evans, Gerry Baker) bt Norfolk Island (John Christian, Teddy Evans, Ryan Dixon, Tim Sheridan) 25-7, India (Chandan Singh, Sunil Bahadur, Alok Lakra, Dinesh Kumar) bt Botswana (Edwin Nyoka, Nixon Senna, Kabo Gaboutloeloe, Kisto Robert) 16-9.

Current standings: India 6 points +19 shots, Australia 3 +16, , South Africa 3 +6, Norfolk Island 0 -18, Botswana 0 -23.

Sec. C: Rd.2: Malaysia (Syamil Ramli, Ijoi Redzuan, Hizlee Rais, Fairul Muin) bt Fiji (Kushal Pillay, Rajnesh Prasad, David Aitcheson, Semesa Naiseruvati) 18-9, Namibia (Cabous Olivier, Graham Snyman, Douw Calitz, Will Esterhuizen) bt Niue (Hala Funaki, Mark Blumsky, Keith Papani, Des Hipa) 16-13

Current standings: Malaysia 6 points +37 shots, Northern Ireland 3 +6, Namibia 3 -3, Fiji 0 -9, Niue 0 -31.

Sec. D: Rd.2: Scotland (Ronnie Duncan, Derek Oliver, Paul Foster, Alex Marshall) bt Singapore (Anthony Loh, Melvin Tan, Heng Heck Pang, Bernard Foo) 29-5, England (Louis Ridout, David Bolt, Jamie Chestney, Sam Tolchard) bt Brunei Darussalam (Ampuan Kasim, Naim Brahim, Tengah Tajudin, Israt Ghani) 18-4.

Current standings: Scotland 6 points +40 shots, England 6 +33, Brunei Darussalam 0 -30, Singapore 0 -43.

Women’s triples:

Sec. A: Rd.3: Australia (Carla Krizanic, Natasha Scott, Bec van Asch) bt India (Frazana Khan, Pinki, Nayanmoni Saikia) 20-11, Papua New Guinea (Piwen Karkar, Ju Carlo, Loa Babona) bt Canada (Jackie Foster, Joanna Cooper, Pricilla Westlake) 14-11. Rd.4: Australia bt Canada 20-13, Papua New Guinea bt Fiji (Radhika Prasad, Loreta Kotoisuva, Litia Tikoisuva) 17-16

Current standings: Australia 9 points +36 shots, Papua New Guinea 6 -34, Fiji 3 +3, India 3 +1, Canada 3 -6.

Sec. B: Rd.3: Jersey (Doreen Moon, Eileen Vowden, Joan Renouf) bt Namibia (Lesley Vermeulen, Sheena du Toit, Joanna van den Bergh) 15-12, Wales (Emma Woodcock, Caroline Taylor, Anwen Butten) bt Zambia (Mildred Mkandawire, Getrude Siame, Sophia Matipa) 23-20. Rd.4: New Zealand (Tayla Bruce, Katelyn Inch, Mandy Boyd) bt Jersey 24-8, Wales bt Namibia 15-14.

Current standings: New Zealand 9 points +35 shots, Wales 9 +15, Jersey 6 -10, Namibia 0 -11, Zambia 0 -29

Sec. C: Rd.3: Cook Islands (Jacqueline Purea, Tiare Jim, Toekotai Jim) bt Norfolk Island (Chris Pauling, Tess Evans, Petal Jones) 25-11, Malaysia (Auni Kamis, Nur Fidrah Noh, Azalina Arshad) bt Scotland (Kay Moran, Stacey McDougall, Caroline Brown) 17-10.

Final standings: Malaysia 9 points +24 shots, Scotland 6 +18, Cook Islands 3 -10, Norfolk Island 0 -32.

Sec. D: Rd.3: England (Katherine Rednall, Ellen Falkner, Sian Honnor) bt South Africa (Esmé Kruger, Anneke Snyman, Elma Davis) 28-11, Northern Ireland (Erin Smith, Donna McCloy, Sally McAuley) bt Niue (Chris Hipa, Pilena Motufoou, Ku Ioane) 28-7.

Final standings: England 9 points +62 shots, Northern Ireland 6 +14, South Africa 3 +15, Niue 0 -91.

Para-Sport:

Mixed Pairs B2/B3: Semi finals: South Africa (Nozipho Schroeder (Graham Ward), Philippus Walker (Johanna van Rooyen) bt Wales (JulieThomas (John Byron), Gilbert Miles (John Wilson) 11-9; Australia (Lynne Seymour (Bob Seymour), Jake Fehlberg (Grant Fehlberg) bt Scotland (Irene Edgar (David Thomas), Robert Barr (Sarah-Jane Ewing) 14-8. Scotland (Lesley Doig, Claire Johnston) bt Brunei Darussalam 32-9, Botswana bt Cook Islands 29-16.

 

By | 2018-04-10T13:29:08+00:00 April 10th, 2018|News|