Commonwealth Games Results – Day 1

//Commonwealth Games Results – Day 1

Commonwealth Games Results – Day 1

2018 Commonwealth Games Bowls Competition at Broadbeach, Queensland, Australia

Day 1:

Women’s singles:

Sec. A: Rd.1: Karen Murphy (Australia) bt Malia Kioa (Tonga) 21-4, Catherine Beattie (Northern Ireland) bt Getrude Siame (Zambia) 21-14. Rd.2: Colleen Piketh (South Africa) bt Beattie 21-13, Kioa bt Siame 21-10.

Sec. B: Rd.1: Caroline Brown (Scotland) bt Rachael MacDonald (Jersey) 21-13, Laura Daniels (Wales) bt Lucy Beere (Guernsey) 21-15. Rd.2: Daniels bt Amali Matali (Brunei Darussalam) 21-10, Beere bt MacDonald 21-12.

Sec. C: Rd.1: Kelly McKerihen (Canada) bt Nelly Senna (Botswana) 21-9, Eunice Mbugua (Kenya) bt Catherine Wimp (Papua New Guinea) 21-15, Carmen Anderson (Norfolk Island) bt Nooroa Mataio (Cook Islands) 21-9. Rd.2: Anderson bt Mbugua 21-7, Mataio bt Senna 21-18, McKerihen bt Wimp 21-14.

Sec. D: Rd.1: Jo Edwards (New Zealand) bt Pinki (India) 20-16, Emma Firyana Saroji (Malaysia) bt Katherine Rednall (England) 21-11, Litia Tikoisuva (Fiji) bt Pau Blumsky (Niue) 21-9. Rd.2: Edwards bt Blumsky 21-11, Rednall bt Pinki 21-11, Saroji btTikoisuva 20-19.

Men’s triples:

Sec. A: Rd.1: England (David Bolt, Jamie Chestney, Rob Paxton) bt Papua New Guinea (Manu Walo, Fred Koesan, Polin Pomaleu) 24-6, Wales (Ross Owen, Stephen Harris, Jon Tomlinson) bt India (Chandan Singh, Sunil Bahadur, Dinesh Kumar) 23-9. Rd.2: Wales bt South Africa (Morgan Muvhango, Rudi Jacobs, Gerry Baker) 22-6, India bt Papua New Guinea 16-11.

Sec. B: Rd.1: Jersey (Derek Boswell, Malcolm de Sousa, Ross Davis) bt Australia (Barrie Lester, Nathan Rice, Aron Sherriff) 21-18, Botswana (John Gaborutwe, Nixon Senna, Kabo Gaboutloeloe) bt Brunei Darussalam (Naim Brahim, Amiruddin Ghani, Rahman Omar) 17-16. Rd.2: Fiji (Kushal Pillay, Arun Kumar, Semesa Naiseruvati) bt Brunei Darussalam 14-11, Jersey bt Botswana 27-4.

Sec. C: Rd.1: New Zealand (Mike Nagy, Paul Girdler, Ali Forsyth) bt Singapore (Anthony Loh, Heng Peck Pang, Meng Yin Foo) 28-6, Namibia (Cabous Olivier, Douw Calitz, Will Esterhuizen) bt Niue (Hala Funaki, Keith Papani, Des Hipa) 23-11. Rd.2: Namibia bt Canada (Chris Standyk, Greg Wilson, Cameron Lefresne) 16-11, Singapore bt Niue 24-12,

Sec. D: Rd.1: Scotland (Ronnie Duncan, Derek Oliver, Darren Burnett) bt Cook Islands (Adoni Wichman-Rairoa, Munokokura Pita, Lawrence Paniani) 27-11, Northern Ireland (Simon Martin, Andrew Kyle, Martin McHugh) drew Malaysia (Soufi Rusli, Syamil Ramli, Zulhilmie Redzuan) 16-16. Rd.2: Norfolk Island (Teddy Evans, Phil Jones, Ryan Dixon) bt Nth Ireland 21-11, Cook Islands bt Malaysia 16-10.

Men’s pairs:

Sec. A. Rd.1: Canada (Ryan Stadnyk, Ryan Bester) bt Brunei Darussalam (Ampuan Kasim, Tengah Tajudin) 15-11, Australia (Brett Wilkie, Aaron Wilson) bt Malta (Shaun Parnis, Brendan Aquilina) 22-11. Rd.2: Malta bt Brunei Darussalam 28-11, Canada bt Guernsey (Matt Solway, Matt Le Ber) 16-14.

Sec. B: Rd.1: Northern Ireland (Gary Kelly, Ian McClure) bt Jamaica (Mervyn Edwards, Andrew Newell) 28-6, Wales (Daniel Salmon, Marc Wyatt) bt Isle of Man (Clive McGreal, Mark McGreal) 22-11. Rd.2: South Africa (Pierre Breitenbach, Jason Evans) bt Wales 17-15, Isle of Man bt Jamaica 21-10

Sec. C: Rd.1: New Zealand (Blake Signal, Shannon McIlroy) bt Botswana (Edwin Nyoka, Kitso Robert) 20-15, Cook Islands (Aidan Zittersteijn, Taiki Paniani) bt England (Louis Ridout, Sam Tolchard) 15-13, Fiji (Rajnesh Prasad, David Aitcheson) bt Papua New Guinea (Matu Bazo, Gabriel Tika) 20-16. Rd.2: New Zealand bt Papua New Guinea 24-11, Cook Islands bt Botswana 15-14, England drew Fiji 22-22.

Sec. D: Rd.1: Scotland (Paul Foster, Alex Marshall) bt Niue (Mark Blumsky, Dalton Tagelagi) 14-11, Malaysia (Hizlee Rais, Fairul Muin) bt India (Krishna Xalxo, Alok Lakra) 27-13, Norfolk Island (John Christian, Tim Sheriden) bt Samoa (Edward Bell, Herbert Bell) 23-6. Rd.2: Malaysia bt Norfolk Island 21-7, India bt Niue 29-6, Scotland bt Samoa 37-6.

Women’s fours:

Sec. A: Rd.1: Australia (Kelsey Cottrell, Carla Krizanic, Bec Van Asch, Natasha Scott) bt Papua New Guinea (Piwen Karkar, Rebecca Walo, Loa Babona, Ju Carlo) 41-1, Malaysia (Auni Kamis, Nur Fidrah Noh, Azalina Arshad, Siti Zalina Ahmad) bt Cook Islands (Jacqueline Purea, Tiare Jim, Emily Jim, Toekotatai Jim) 41-1. Rd.2: Malaysia bt Namibia (Anjuleen Viljoen, Lesley Vermeulen, Sheena du Toit, Johanna van den Bergh) 17-13, Papua New Guinea bt Cook Islands 15-11.

Sec. B: Rd.1: Malta (Rebecca Rixon, Rosemaree Rixon, Connie Rixon, Sharon Callus) bt England (Sophie Tolchard, Natalie Chestney, Ellen Falkner, Sian Honnor) 14-10, Nth Ireland (Erin Smith, Donna McCloy, Sally McAuley, Sandra Bailie) bt India (Farzana Khan, Lovely Choubey, Ruparani Tirkey, Nayanmoni Saikia) 18-10. Rd.2: Fiji (Radhika Prasad, Loretta Kotoisuva, Doreen O’Connor, Sheral Mar) bt Northern Ireland 17-16, Malta bt India 20-15.

Sec. C: Rd.1: New Zealand (Tayla Bruce, Val Smith, Katelyn Inch, Mandy Boyd) bt Jersey (Doreen Moon, Chris Grimes, Eileen Vowden, Joan Renouf) 20-15, South Africa (Esmé Kruger, Nici Neal, Anneke Snyman, Elma Davis) bt Zambia (Sophia Matipa, Mildred Mkandawire, Eddah Mpenzeni, Foster Banda) 17-10. Rd.2: Norfolk Island (Chris Pauling, Tess Evans, Shae Wilson, Petal Jones) drew South Africa 10-10, Zambia bt Jersey 22-9.

Sec. D: Rd.1: Scotland (Lesley Doig, Stacey McDougall, Kay Moran, Claire Johnston) bt Niue (Chris Hipa, Pilena Motufoou, Cath Papani, Ku Ioane) 44-1, Wales (Caroline Taylor, Jess Sims, Emma Woodcock, Anwen Butten) bt Canada (Jackie Foster, Joanna Cooper, Pricilla Westlake, Leanne Chinery) 25-11. Rd.2: Wales bt Niue 30-7, Scotland bt Canada 21-7.

By |2018-04-08T04:01:48+00:00April 5th, 2018|News|